A 96-turn square coil of side 20.0 cm rotates about a vertical axis at ? = 1.72
ID: 2035429 • Letter: A
Question
A 96-turn square coil of side 20.0 cm rotates about a vertical axis at ? = 1.72 x 101 rev/min as indicated in the figure below. The horizontal component of Eart's magnetic field at the coll's location is equal to 2.00 10 ? T 20.0 cm 20.0 cm m emf induced in I by this field. (b) What is the orientation of the coil with respect to the magnetic field when the maximum emf occurs? O The plane of the coil is perpendicular to the magnetic field. The plane of the coil is oriented 450 with respect to the magnetic field. O The plane of the coil is parallel to the magnetic field.Explanation / Answer
Part A
EMF is given by
EMF = N*A*B*w*sin wt
emf will be max when sin wt = 1
EMF)max = N*A*B*w
A = area = 20 cm*20 cm = 0.2*0.2 m^2
w = 1.72*10^3 rev/min = 1720 rev/min
w = 1720*2*pi/60 = 180.12 rad/sec
Using given values:
EMF)max = 96*0.2*0.2*2*10^-5*180.12
EMF = 13.83*10^-3 V = 13.83 mV
Part B
EMF will be max when
sin wt = 1
wt = 90 deg = angle between plane of the coil and magnetic field
Correct option is A
The plane of the coil is perpendicular to the magnetic field.
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.