30.32- Applications of Atomic Excitations and De-Excitations The energy level di
ID: 2035229 • Letter: 3
Question
30.32- Applications of Atomic Excitations and De-Excitations The energy level diagram below is for a hypothetical laser. Light is pumped into the system which bring the electrons from the ground state to the other excited states. What wavelength is emitted by the laser? Third 3.2 eV 2.52 eV Meta stable 2.09 ev Second First Ground state 0 ev Submit AnswerIncompatible units. No conversion found between "ev" and the required units. Tries 0/10 Previous Tries What energy photons can pump the atoms from the ground state to its second excited state? What is the corresponding wavelength? Energy Wavelength- Suomit Answer Tries 0/10 What energy photons can pump the atoms from the ground state to its third excited state? What is the corresponding wavelength? Energy Wavelength Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
1) E_photn = E_second - E_ground
= 2.52 eV - 0
= 2.52 eV
now use, E_photon = h*c/lamda
lamda = h*c/E_photon
= 6.626*10^-34*3*10^8/(2.52*1.6*10^-19)
= 4.93*10^-7 m or 493 nm
2)
E_photn = E_third - E_ground
= 3.2 eV - 0
= 3.2 eV
now use, E_photon = h*c/lamda
lamda = h*c/E_photon
= 6.626*10^-34*3*10^8/(3.2*1.6*10^-19)
= 3.88*10^-7 m or 388 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.