A puck of mass m = 52.0 g is attached to a taut cord passing through a small hol
ID: 2035082 • Letter: A
Question
A puck of mass m = 52.0 g is attached to a taut cord passing through a small hole in a frictionless, horizontal surface (see figure below). The puck is initially orbiting with speed vi = 1.30 m/s in a circle of radius ri = 0.290 m. The cord is then slowly pulled from below, decreasing the radius of the circle to r = 0.120 m.
(a) What is the puck's speed at the smaller radius?
m/s
(b) Find the tension in the cord at the smaller radius.
N
(c) How much work is done by the hand in pulling the cord so that the radius of the puck's motion changes from 0.290 m to 0.120 m?
J
Explanation / Answer
part a:
angular momentum=moment of inertia*angular speed
for the puck of mass m, orbiting at a speed of v and radius r
angular momentum=(m*r^2)*(v/r)
=m*v*r
using conservation of angular momentum principle,m*v*r is conserved.
hence if speed at smaller radius is v,
then 1.3*0.29=v*0.12
==>v=3.1417 m/s
part b:
tension=centripetal force=mass*v^2/r
=0.052*3.1417^2/0.12
=4.2771 N
part c:
work done=change in kinetic energy
=0.5*mass*final speed^2-0.5*mass*initial speed^2
=0.5*0.052*(3.1417^2-1.3^2)
=0.2127 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.