A puck (mass m_1 = 1.35 kg) slides on a frictionless table as shown in the figur
ID: 1474269 • Letter: A
Question
A puck (mass m_1 = 1.35 kg) slides on a frictionless table as shown in the figure below. The puck is tied to a string that runs through a hole in the table and is attached to a mass m_2 = 4.1 kg. The mass m_2 is initially at a height of h = 4.1 m above the floor with the puck traveling in a circle of radius r = 1.08 m with a speed of 4.1 m/s. The force of gravity then causes mass m_2 to move downward a distance 0.41 m. What is the new speed of the puck? What is the change in the kinetic energy of the puck?Explanation / Answer
given
m1 = 1.35 kg
r1 = 1.08 m
v1 = 4.1 m/s
r2 = 1.08 - 0.41
= 0.67 m
v2 = ?
a) Apply conservation of angular momentum
m1*v1*r1 = m1*v2*r2
==> v2 - v1*r1/r2
= 4.1*1.08/0.67
= 6.61 m/s
b) change in kinetic energy of the puck = 0.5*m1*(v2^2 - v1^2)
= 0.5*1.35*(6.61^2 - 4.1^2)
= 18.1 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.