A public interest group hires students to solicit donations by telephone. After
ID: 3200571 • Letter: A
Question
A public interest group hires students to solicit donations by telephone. After a brief training period students make calls to potential donors and are paid on a commission basis. Experience indicates that early on, these students tend to have only modest success and that 90 % of them give up their jobs in their first two weeks of employment. The group hires 5 students, which can be viewed as a random sample. What is the probability that at least 2 of the 5 will not give up in the first two weeks?
Explanation / Answer
this follows binomial distribution
p = proportion of students who dont give up = 1 -90% = 0.1
P(X>=2)
= 1 - P(X=0) - P(X=1)
= 1 - 5C0 * 0.9^5 - 5C1 * 0.1 * 0.9^4
= 1 - 0.59049 - 0.32805
= 0.08146
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.