Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. A child of mass 50.0 kg is sitting on a horizontal see-saw at a distance of 2

ID: 2034898 • Letter: 5

Question

5. A child of mass 50.0 kg is sitting on a horizontal see-saw at a distance of 2.3 m from the supporting axis. What is the magnitude of the torque about the axis due to the weight of the child? 6. A 51.0 N force is applied to the outer edge of a door of width 1.30 m such that it acts at an angle of ? = 37.0° with respect to the door surface. (a) Find the associated torque. (b) What should 0 be changed to in order to make the torque zero? (c) what should ? be changed to in order to maximize the torque? 130 m axis 7. The radius of a wheel is 0.600 m. A rope is wound around the outer rim of the wheel. The rope is pulled with a force of magnitude 17.00 N, unwinding the rope and making the wheel spin counterclockwise about its central axis. Ignore the mass of the rope (a) How much rope unwinds while the wheel makes one revolution? (b) What is the torque on the wheel due to the rope? al (c) How much work is done by the rope on the wheel during this time?

Explanation / Answer

m= 50 kg

weight of boy= mg= 50 (9.8)=490 N

Torque= force* distance

T=490(2.3)

T=1127 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote