5. A 30N stone is dropped from a height of 10.0m and stikes the ground with a ve
ID: 2244863 • Letter: 5
Question
5. A 30N stone is dropped from a height of 10.0m and stikes the ground with a velocity of 13.0m/s. What is the energy lost to air friction when it reaches the ground?
6. A 700 Newton Marine in basic training climbs at 10meters wall vertical rope at a constant speed in 8 seconds. What is his power output?
7. A neutron star is a nearly perfect spherical object, it is extremely dense. one under study has rotation of 520revolutions per second. Given a radius of 12km and a mass of 2.2 suns, what is its kinectic energy in joules? (mass of sun is 1.99 x 10^22kg)
Explanation / Answer
Number 5
Energy Lost = mgh - .5mv^2
E = (30)(10) - (.5)(30/9.8)(13)^2
E = 41.3 J
Number 6
P = Fd/t
P = (700)(10)/8
P = 875 Watts
Number 7)
KE = .5Iw^2
I = 2/5(2.2)(1.99 X 10^30)(12000)^2 = 2.52 X 10^38 kg m^2
KE = .5(2.52 X 10^38)(3267)^2
KE = 1.346 X 10^45 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.