The figure shows a rod of length L 7.90 cm that is forced to move at constant sp
ID: 2032798 • Letter: T
Question
The figure shows a rod of length L 7.90 cm that is forced to move at constant speed v- 5.07 m/s along horizontal rails. The rod, rails, and connecting strip at the right form a conducting loop. The rod has resistance 0.539 ?; the rest of the loop has negligible resistance. A current 90.3 A through the long straight wire at distance a = 11.2 mm from the loop sets up a (nonuniform) magnetic field throughout loop. Find the (a) magnitude of the emf and (b) current induced in the loop. (c) At what rate is thermal energy generated in the rod? (d) What is the magnitude of the force that must be applied to the rod to make it move at constant speed? (e) At what rate does this force do work on the rod? (a) Number (b) Number c) Number (d) Number (e) Number Units Units Units Units UnitsExplanation / Answer
a)
magnetic flux through the loop = mue*I/(2*pi)*ln((L+a)/a)*dx
induced emf = the rate of change of magnetic flux
= mue*I/(2*pi)*ln((L+a)/a)*dx/dt
= mue*I/(2*pi)*ln((L+a)/a)*v
= 4*pi*10^-7*90.3*10^-3/(2*pi)*ln( (7.90 + 1.12)/1.12)*5.07
= 1.91*10^-7 V
b) induced current, I = emf/R
= 1.91*10^-7/0.539
= 5.34*10^-7 A
c) Rate of thermal energy dissipated, P = I^2*R
= (5.34*10^-7)^2*0.539
= 1.54*10^-13 W
d) F*v = P
F = P/v
= 1.54*10^-13/5.07
= 3.04*10^-14 N
e) Rate of Workdone = F*v
= 1.54*10^-13 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.