The figure shows a plot of potential energy U versus position x of a 0.260 kg pa
ID: 1778540 • Letter: T
Question
The figure shows a plot of potential energy U versus position x of a 0.260 kg particle that can travel only along an x axis under the influence of a conservative force. The graph has these values: Ug = 9.00 ], Uc = 20.0 J and UD = 24.0 J. The particle is released at the point where U forms a "potential hill" of "height" UB-12.0 J, with kinetic energy 3.50 . what is the speed of the particle at (a)x-3.50 m and (b)x 6.50 m? What is the position of the turning point on (c) the right side and (d) the left side?Explanation / Answer
from the given data
mass of particel, m = 0.26 kg
Ua = 9 J
Ub = 12 J
Uc = 20 J
Ud = 24 J
initial release from point B, at KE = 3.5 J
so total inital energy E = KE + Ub = 3.5 + 12 = 15.5 J
a. at x = 3.5 m
Ua = 9 J
let speed be u
then from conservatioon of energy
0.5mu^2 + 9 = 15.5
0.5*0.26*u^2 = 15.5 - 9 = 6.5
hence u = 7.071 m/s
b. at x = 6.5 m, just like previous part
0.5*0.26*u^2 + 0 = 15.5
u = 10.9192 m/s
c. position of turning point in the right side be x
then, Ux = 15.5 J
(Ux - 0)/(x - 7) = (Ud - 0)/(8 - 7)
x = 7.6458 J
d. position of turning poiont on the left side = x
then
Ux = 15.5 J
(Ux - Ua)/(x - 3) = (Uc - Ua)/(1 - 3)
(15.5 - 9)/(x - 3) = -(20 - 9)/2
x = 1.818 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.