An AC power source has an rms voltage of 1.20 ? 10 2 V and operates at a frequen
ID: 2032328 • Letter: A
Question
An AC power source has an rms voltage of 1.20 ? 102 V and operates at a frequency of 60 Hz. If a series RLC circuit is made from the power source, a 0.780 ?F capacitor, a 15.0 H inductor and a 2.10 ? 103 ? resistor, determine the capacitive reactance, the inductive reactance, the circuit impedance, and the maximum current in the circuit.
(a) the capacitive reactance (Enter your answer to at least 3 significant figures.)
?
(b) the inductive reactance (Enter your answer to at least 3 significant figures.)
?
(c) the circuit impedance
?
(d) the maximum current
A
Explanation / Answer
a) capacitance reactance XC = 1 / 2 pi f C
= 1 / ( 2 pi * 60 * 0.780 * 10-6 ) = 3400 ohm
b) Inductive reactance XL = 2 pi f L
= 2 pi * 60 * 15 = 5655 ohm
c) impedance = sqrt ( R2 + ( XL - XC )2 )
= sqrt( 21002 + (5655 - 3400)2 ) = 3081 ohm
d) Maximum current I = V / Z
= 120 / 3081 = 0.039 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.