Number 15 pls An object has kinetic energy of98 J. If its speed A) 2.4 B) 28 C)
ID: 2032128 • Letter: N
Question
Number 15 pls An object has kinetic energy of98 J. If its speed A) 2.4 B) 28 C) 4 D) 10.583005 12. is 7 m/s, what is its mass? 13. An 3000-kg car traveling at 70 m/s takes 4 m to stop under full braking. The same car same car under similar road condit traveling at 140 m/s, takes A) 3 B) 4 C) 14 D) 8 E) 16 m to stop under full braking. 14. Ifa person weighs 186 lb on Earth, that person's weight on the Moon would be A) 62 lb. B) 372 lb. C) 931b. D) 311b. E) 12.4lb. 15. An Atwood's machine with a friction less pulley has mass 1-8 kg and is accelerating up at 1.5 m/s2 What is the value of mass 2? A) 10.89 kg B) 23.52 kg C) 12.2 kg D) 7.84kg E) 36 kg 16. A 600 N tightrope walker stands at the center of the rope such that each half of the rope makes an angle of 11° with the horizontal. What is the tension in the rope? A) 1572 N B) 606N C) 6530 N D) 1980 N E) 1818 N 17. A block of mass 21 kg moves up a 20 inclined plane by being pulled by a string attached to a hanging 45 kg mass acre a frictionless pulley. There is a coefficient of friction of .2 for the surface and the 21 kg mass. Find the acceleration i m/s? A) 5.029 m/s B) 2.835 m/s C) 9.45 m/s D) 1.26 m/s E) 4.67 m/s C cled is ulled up a 30° slope at a constant speed by a force of 145 N. What is the coefficient of kinetic fricExplanation / Answer
For mass m1
T - 8g = 8a
T= 8(9.8+1.5)= 90.4 N.
For mass m2
Mg - T = Ma
M(g-a)= T
M(9.8-1.5)=90.4
M= 90.4/8.3
M = 10.89 kg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.