Draw an RLC circuit with resistor (R=425 Ohms), inductor (L=1.25 H) and capacito
ID: 2031367 • Letter: D
Question
Draw an RLC circuit with resistor (R=425 Ohms), inductor (L=1.25 H) and capacitor (C=3.50*10^-6 F) in
series with the AC power supply.
Explanation / Answer
Given,
R = 425 ohm ; L = 1.25 H ; C = 3.5 x 10^-6 ; f = 60 Hz
a)Inductive reactance
XL = 2 pi f L
XL = 2 x 3.14 x 60 x 1.25 = 471 Ohm
Capacitive reactnace
Xc = 1/(2 x 3.14 x 60 x 3.5 x 10^-6) = 758.27 Ohm
Z = sqrt (R^2 + (XL - Xc)^2)
Z = sqrt (425^2 + (471 - 758.27)^2) = 513 Ohm
Hence, Z = 513 Ohm
b)Imax = Vmax/Z
Imax = Vmax/513 Ohm
[this part need input voltage]
c)phi = tan^-1 [(XL - Xc)/R]
phi = tan^-1 (471 - 758.27/425) = -34.1 deg
phi = -34.1 deg
d)At resonance
Xl = Xc
2 pi f L = 1/(2 pi f C)
f = 1/2 pi sqrt (LC) = 1/[2 x 3.14 sqrt(1.25 x 3.5 x 10^-6)] = 76.1 Hz
Hence, f = 76.1 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.