Draw a new gravitational potential energy vs. height graph to represent the grav
ID: 1640499 • Letter: D
Question
Draw a new gravitational potential energy vs. height graph to represent the gravitational potential energy if the ball had a mass of 2.00 kg. The graph for a 1.00-kg ball with an arbitrary initial velocity is provided again as a reference.
Take g=10.0m/s2 as the acceleration due to gravity.
Part A Draw a line on the graph representing the total energy E of the ball add graph add points x delete graph i graph info U reset 2 help E (J) 150 125 100 75 50 25 10.00 15.00 5.0 h (m) Submit Hints My Answers Give Up Review PartExplanation / Answer
given
m = 2 kg ,
g = 10 m/sec2 ,
using E ( J ) = m g h
h1 = 5 m ==> E ( J ) = m g h1 = 2 X 10 X 5
= 100 J
h2 = 10 m ==> E ( J ) = m g h2 = 2 X 10 X 10
= 200 J
h3 = 5 m ==> E ( J ) = m g h1 = 2 X 10 X 15
= 300 J
here the mass is doubled then the slope is twice
then we can align first point of origin and next half way between the zero to 7.5.
this will gives the slope.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.