A frequently quoted rule of thumb in aircraft design is that wings should produc
ID: 2030907 • Letter: A
Question
A frequently quoted rule of thumb in aircraft design is that wings should produce about 1000 N of lift per square meter of wing. (The fact that a wing has a top and bottom surface does not double its area.) At takeoff the aircraft travels at 63.0 m/s, so that the air speed relative to the bottom of the wing is 63.0 m/s. Given the sea level density of air to be 1.29 kg/m3, how fast (in m/s) must it move over the upper surface to create the ideal lift? (a) m/s (b) How fast (in m/s) must air move over the upper surface at a cruising speed of 240 m/s and at an altitude where air density is one-fourth that at sea level? (Note that this is not all of the aircraft's lift--some comes from the body of the plane, some from engine thrust, and so on. Furthermore, Bernoulli's principle gives an approximate answer because flow over the wing creates turbulence.) m/sExplanation / Answer
Given,
Ft = 1000 N ;
a)v = 63 m/s ; rho = 1.29 kg/m^3
from Bernoulli's theorem
P1 + 1/2 rho v1^2 = P2 + 1/2 rho v2^2
v2 = sqrt [2(P1 - P2)/rho + v1^2]
v2 = sqrt [2 x 1000/1.29 + 63^2] = 74.3 m/s
Hence, v2 = 74.3 m/s
b)v1 = 240 m/s
v2 = sqrt [2(P1 - P2)/rho + v1^2]
rho = 1.29/4= 0.323
v2 = sqrt [2 x 1000/0.323+ 250^2] = 262.1 m/s
Hence, v2 = 262.1 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.