How many photons should be sent through a sample of area 2.66x10^-5 cm^2 to gene
ID: 2030868 • Letter: H
Question
How many photons should be sent through a sample of area 2.66x10^-5 cm^2 to generate one absorption event. The activation laser wavelength is 532 nm, the absorption cross-sectional area of one molecule is 2.065x10^-16 cm^2, and the probability of one photon illuminating is 2.065x10^-16 cm^2. If these photons are delivered in a microsecond, what is the power passing through the area and what is the power per unit area? How many photons should be sent through a sample of area 2.66x10^-5 cm^2 to generate one absorption event. The activation laser wavelength is 532 nm, the absorption cross-sectional area of one molecule is 2.065x10^-16 cm^2, and the probability of one photon illuminating is 2.065x10^-16 cm^2. If these photons are delivered in a microsecond, what is the power passing through the area and what is the power per unit area?Explanation / Answer
No of photons should be sent, N = 2.66*10^-5/(2.065*10^-16)
= 1.288*10^11
Energy of these photons, E = N*epenergy of each photon
= N*h*c/lamda
= 1.288*10^11*6.626*10^-34*3*10^8/(532*10^-9)
= 4.81*10^-8 J
Power = Energy transported /tie taken
= 4.81*10^-8/(1*10^-6)
= 4.81*10^-2 W
Power per unit Area = Power/Area
= 4.81*10^-2/(2.66*10^-5)
= 1808 W/cm^2
= 1.808*10^7 W/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.