Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many nanograms of lead does 3.59 mL of a 7.83 ppb (parts per billion) soluti

ID: 579213 • Letter: H

Question

How many nanograms of lead does 3.59 mL of a 7.83 ppb (parts per billion) solution of lead contain? Use three significant figures in the answer Number ng General Chemistry 4th Edition. niversity Science Books presented by Sapling Leaming Map t(s) IN Osl (M) 1.82 1.63 -34 1.10 The decomposition of N2Os can be described by the equation 0 175 486 Given these data for the reaction at 45C in carbon tetrachloride solution, calculate the average rate of reaction for each successive time interval Interval: s to 175 s 175 s to 486 s 486 s to 805 s Number Number Number Reaction rate: M/s If 100.0 mL of 0.407 M Na2SO4 are added to 100.0 mL of 0.991 M Pb(NO3)2, how many grams of PbSO4 can be produced? Na,SO,(aq) + Pb(NC),),(aq) 2NaNC),(aq) + PbSO,(s) Number

Explanation / Answer

Ans 1 :

7.83 ppb means 7.83 microgram in 1 Litre of water

Here the volume of solution is 3.59 mL or 0.00359 L

So the mass of lead = 7.83 x 0.00359 = 0.0281 micrograms

1 microgram = 1000 nanograms

So mass of lead in ng = 0.0281 x 1000 = 28.1 ng

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote