A hollow sphere of radius 0.110 m, with rotational inertia I0.0856 kg.m2 about a
ID: 2030694 • Letter: A
Question
A hollow sphere of radius 0.110 m, with rotational inertia I0.0856 kg.m2 about a line through its center of mass, rolls without slipping up a surface inclined at 30.6° to the horizontal. At a certain initial position, the sphere's total kinetic energy is 100 J. (a) How much of this initial kinetic energy is rotational? (b) What is the speed of the center of mass of the sphere at the initial position? When the sphere has moved 0.810 m up the incline from its initial position, what are (c) its total kinetic energy and (d) the speed of its center of mass? (a) Number| (b) Number (c) Number (d) Number Units Units Units UnitsExplanation / Answer
A)
Total Kinetic energy
K=(1/2)mV2+(1/2)IW2 =(1/2)mV2+(1/2)(2/3)mr2*(V/r)2 =(5/6)mV2
=>mV2 =(6/5)*100 =120 J
Initial Kinetic energy
Ki,rot =(1/2)IW2=(1/2)(2/3)mr2(V/r)2=(1/3)mV2=(1/3)*120
Ki,rot =40 J
b)
Since mOment of inertia of hollow sphere
I=(2/3)mr2
0.0856=(2/3)*m*0.112
m=10.61 kg
Since Krot=(1/3)MV2
40=(1/3)*10.61*V2
V=3.36 m/s
c)
By Conservation of energy
Ki=Kf+mgh
120 =Kf+10.61*9.81*(0.81sin30.6)
Kf=77.1 J
d)
Now
(5/6)mV2=77.1
V=2.95 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.