A hollow sphere of radius 0.120 m, with rotational inertia I = 0.0300 kg·m 2 abo
ID: 1483422 • Letter: A
Question
A hollow sphere of radius 0.120 m, with rotational inertia I = 0.0300 kg·m2 about a line through its center of mass, rolls without slipping up a surface inclined at 40.0° to the horizontal. At a certain initial position, the sphere's total kinetic energy is 37.0 J. (a) How much of this initial kinetic energy is rotational? (b) What is the speed of the center of mass of the sphere at the initial position? When the sphere has moved 1.20 m up the incline from its initial position, what are (c) its total kinetic energy and (d) the speed of its center of mass?
units (a) Number 10.57142 (b) Number 3.185 (e) Number 25 (d) Number 1261861 Unitst Unitsy m/s Unitsj Unitsy m/sExplanation / Answer
a)
I = moment of inartia = (2/3) mr2 = 0.03
Rotational KE = (0.5) I w2 = (0.5) ((2/3) mr2 ) (v/r)2 = (0.5) (2/3) m v2
transational KE = (0.5) m v2
ratio of RKE and TKE = RKE/TKE = (0.5) (2/3) m v2 / (0.5) m v2 = 2/3
RKE = (2/3) TKE
total kinetic energy = RKE + TKE
37 = RKE + (3/2) RKE
RKE = 14.8 J
b)
(0.5) I w2 = 14.8
(0.5) (0.03) w2 = 14.8
w = 31.41 rad/s
V = r w = 0.12 x 31.41 = 3.77 m/s
c)
height gained , h = L Sin40 = 1.20 Sin40 = 0.77 m
(2/3) mr2 = 0.03
(2/3) m(0.12)2 = 0.03
m = 3.125 kg
using conservation of energy
Total energy at bottom = potential energy + kinetic energy + rotational KE at top
37 = mgh + (0.5) m v2 + (0.5) I w2
37 = (3.125) (9.8) (0.77) + (0.5) (3.125) v2 + (0.5) (2/3) (3.125) v2
v = 2.27 m/s
kinetic energy = KE = (0.5) m v2 = (0.5) (3.125) (2.27)2 = 8.1 J
d)
v = 2.27 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.