The potential energy stored in the compressed spring of a dart gun, with a sprin
ID: 2029610 • Letter: T
Question
The potential energy stored in the compressed spring of a dart gun, with a spring constant of 48.50 N/m, is 1020. Find by how much is the spring is compressed Submit Answer Tries 0/5 A 0.030 kg dart is fired straight up. Find the vertical distance the dart travels from its position when the spring is compressed to its highest position. Submit Anawor Tries 0/5 The same dart is now fired horizontally horizontal velocity of the dart at that time ori zontai delocit or thedareznalrfteom a height of 1.50 m. The dart remains in contact until the spring reahess equilibrium position. Find the Submit Answer Tries 0/5 Find the horizontal distance from the equilibrium position at which the dart hits the groundExplanation / Answer
k = spring constant = 48.5 N/m
U = potential energy stored in the spring = 1.020 J
x = compression of the spring = ?
Using the formula
U = (0.5) k x2
1.020 = (0.5) (48.5) x2
x = 0.21 m
h = height gained from the compressed position
m = mass of the dart = 0.03 kg
using conservation of energy
Potential energy gained = spring potential energy
mgh = U
(0.03) (9.8) h = 1.020
h = 3.5 m
v = horizontal velocity
Using conservation of energy
kinetic energy gained = spring potential energy
(0.5) m v2 = U
(0.5) (0.03) v2 = 1.020
v = 8.25 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.