The potential at location A is 514 V. A positively charged particle is released
ID: 2178098 • Letter: T
Question
The potential at location A is 514 V. A positively charged particle is released there from rest and arrives at location B with a speed vB. The potential at location C is 1230 V, and when released from rest from this spot, the particle arrives at B with twice the speed it previously had, or 2 vB. Find the potential at B.Explanation / Answer
By conservation of energy, in both cases A->B and C->B the change in potential energy has to offset the change in kinetic energy. Kinetic energy is proportional to the square of velocity. c = Particle charge m = Particle mass -change in potential energy = change in kinetic energy c * [(Potential at A)-(Potential at B)] = .5 * m(vB)^2 = K1 c * [(Potential at C) - (Potential at B)= = .5 * m (2*vB)^2 = 4 * K1 Divide through by c. The change in potential from C is 4 times that from B (the exact energy is unknown and doesn't matter). 4 times the energy is necessary to double the velocity. (1230-PotB) = 4 * (514-PotB) =>1230-PotB = 2056-4PotB =>3PotB = (4*514)-1230 =>PotB = 275.33 V Thus the potential at B is 275.33 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.