The potential at point P in an electric field is 416 V. (Let\'s denote the elect
ID: 1682451 • Letter: T
Question
The potential at point P in an electric field is 416 V. (Let's denote the electric potentialenergy as UE.) (a) What is the electrical potential energy of a proton placed atP, in eV and in joules? UE = UE =(b) What is the electrical potential energy of an electron at P, ineV and in joules? UE = UE = (a) What is the electrical potential energy of a proton placed atP, in eV and in joules? UE = UE =
(b) What is the electrical potential energy of an electron at P, ineV and in joules? UE = UE = UE UE UE UE UE = UE =
Explanation / Answer
The potential at point P in an electric field V = 416 V. If a charge q is placed at point p then potential energy of thatcharge at that point is U = qV (a) In eV : the electrical potential energy of a proton placed at P,UE = charge on proton * potential at p = 1.6*10-19 * 416 = 665.6 eV In joules : We know that 1 eV = 1.6*10-19 J So UE = 665.6 * 1.6*10-19 = 1064.96*10-19 J (b) In eV : the electrical potential energy of a electron placed at P,UE = charge on electron * potential at p = -1.6*10-19 * 416 = - 665.6 eV In joules : We know that 1 eV = 1.6*10-19 J So UE = - 665.6 * 1.6*10-19 = -1064.96* 10-19 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.