A particular brand of lights consists of sixteen lamps connected in parallel. Ea
ID: 2027628 • Letter: A
Question
A particular brand of lights consists of sixteen lamps connected in parallel. Each lamp contains a 4.0W bulb. The array is light by a 12.0 V power supply. Assume that all of these are DC quantities, and assume also that the resistance of the wiring is negligible. Calculate the current drawn front he power supply by the entire array of lamps.
I have arrived at a solution for the problem, but was hoping for reassurance if my solution is correct or guidance towards the correct solution if it is not. My line of thinking is below:
-A diagram of the lights would look like this:
-In order to find the current (I) of the circuit, we must first find the total power being used by the sixteen light; this is done by multiplying the power of one light (4.0W) by the number of lights (16) to give a total of 72 W for the total circuit
Please let me know if the solution that I have found is correct or if I have made a mistake somewhere provide guidance towards the right solution.
Explanation / Answer
We have 16 lamps with 4 W bulb in each lamp
They are connected in parallel
Supply voltage is 12 V
So in parallel circuit Voltage E remains constant for each lamp
So p=E*I1
4=12*I1
I1=4/12
=0.333 A
Here I1=I2=I3 As E and P are same for each lamp
So I=I1+I2+I3...+!16
=0.333*16
=5.333 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.