It has only been fairly recently that 1.0 F capacitors have been readily availab
ID: 2025601 • Letter: I
Question
It has only been fairly recently that 1.0 F capacitors have been readily available. A typical 1.0 F capaitor can withstand up to 5.00 V. To get an idea why it is not easy to make a 1.0 F capicitor, imagine making a 1.0 F parallel plate capacitor using titanium dioxide (k = 90, breakdown strength is 4.00 kV/mm) as the dielectric. Find the minimum thickness of the titanium dioxide such that the capacitor can withstand 5.00 V. Ans in m. Find the area of the plates so that the capacitance is 1.0 F. Ans in m^2.Explanation / Answer
Capacitance of a parallel plate capacitor is C = 1.0 F Potential difference between the parallel plate capcitor is V = 5.00 V Dielectric constant for the material titanium dioxide is k = 90 Dielectric strength is E = 4.00 k V / mm = 4.00 *10^3 V / 10^-3 m = 4.00 *10^6 V / m thickness of the titanium oxide is d = V / E = 5.00 V / 4.00 *10^6 V / m = 1.25*10^-6 m Area of the plates of the capcitor is C = k 0 A / d 1.0F = 90 ( 8.85*10-12 C2 / N m2 ) A / 1.25*10^-6 m A = 1.56*103 m2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.