It has been suggested that rotating cylinders about 16.0 mi long and 5.21 mi in
ID: 1458188 • Letter: I
Question
It has been suggested that rotating cylinders about 16.0 mi long and 5.21 mi in diameter be placed in space and used as colonies. What angular speed must such a cylinder have so that the centripetal acceleration at its surface equals the free-fall acceleration on Earth? A 59.0-kg ice skater is moving at 3.91 m/s when she grabs the loose end of a rope, the opposite end of which is tied to a pole. She then moves in a circle of radius m around pole. Determine the magnitude of the force exerted by the horizontal rope on her arms. Compare the force with her weight.Explanation / Answer
r = diameter/2 = 5.31 mi/2 = 5.31 x 1609.34 / 2 = 4272.8 m
centripetal acceleration is given as
ac = rW2
given that
ac = 9.8
rW2 = 9.8
4272.8 W2 = 9.8
W = 0.048 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.