A.) if you have ever driven a sports car and a minivan, you know that they don\'
ID: 2025592 • Letter: A
Question
A.) if you have ever driven a sports car and a minivan, you know that they don't accelerate the same. What force would it take to accelerate a 700Kg sports car from 0 to 60mph in 5 Sec?
B.) If you were driving a 2200 Kg station wagon from 0 to 60mph in 10.5s, what force would be required to do this?
C.) Now, if you used the engine from the sports car in the minivan, what would the resulting acceleration of the minivan be?
Explanation / Answer
F = MA, the key here is finding our acceleration. Acceleration = dv/dt, so we have 60/5 = 12 m/s^2 is your average acceleration. So F = (700kg)(12m/s^2) = 8400 N, the answer to the first part. For the second part, we do the same thing: Acceleration = dv/dt, so we have 60/10.5 = 5.71 m/s^2 So F = (220kg)(5.71m/s^2) = 1257.14 N, the answer to the second part. For the last part, the minivan weighs 220kg. We know the sports car engine is capable of outputting 8400N of force, so just plug into F = MA and solve for A. 8400N = (220kg)(A) => A = 38.18 m/s^2, the answer to the last part. Hope that helps, let me know if you have any questions. PLEASE RATE.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.