A.) The work function of a certain metal is ? = 2.65 eV. Determine the minimum f
ID: 1272318 • Letter: A
Question
A.) The work function of a certain metal is ? = 2.65 eV. Determine the minimum frequency of light f0 for which photoelectrons are emitted from the metal. (Planck's constant is: h = 4.1357E-15 eVs.)
B.) Determine the corresponding wavelength of light. (Possibly useful constant: hc = 1240 eVnm.)
C.) Calculate the kinetic energy of the emitted electrons if the frequency of the photons is doubled to 2f0.
Hint : Use Einstein's equation for the photoelectric effect. Try to use electron-Volt units instead of Joules.Explanation / Answer
E = hf
2.65ev = (4.1357
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.