a) Use the worked example above to help you solve this problem. Two billiard bal
ID: 2021121 • Letter: A
Question
a) Use the worked example above to help you solve this problem. Two billiard balls of identical mass move toward each other as shown in the figure. Assume that the collision between them is perfectly elastic. If the initial velocities of the balls are +28.8 cm/s and -19.2 cm/s, what is the velocity of each ball after the collision? Assume friction and rotation are unimportant.v1f =
v2f =
b) Find the final velocity of the two balls if the ball with velocity v2i = -19.2 cm/s has a mass equal to half that of the ball with initial velocity v1i = +28.8 cm/s.
v1f =
v2f =
Explanation / Answer
Given mass of two balls m1 = m2 = m initial velocities of two balls u1 = 28.8 cm/s= 0.28 m/s u2 = - 19.2 cm /s = - 0.192 m/s From law of conservation of momentum m1 u1 + m2 u2 = m1v1 + m2v2 m1 ( u1- v1 ) = m2 ( v2 - u2 ) ...................(1) From law of conservation of energy ( 1/2)m1 u12 + (1/2) m2 u22 = (1/2) m2 v12 + ( 1/2) m2 v22 m1 ( u12 - v12 ) = m2 ( v22 - u22 ) ...........(2) divide equation (2) by (1) u1 + v1 = u2 + v2 v1 = u2 + v2 - u1 ..........(3) = -0.192 + v2 - 0.288 = v2 - 0.48 ........(4) substitute v1 value in equation (1) u1 - v2 + 0.48 = v2 - u2 u1 + u2 + 0.48 = 2 v2 v2 = 0.288-0.192+0.48 / 2 = 0.288 m/s substitute v2 value in equation (4) v1 = 0.288 - 0.48 = -0.192 m/s _______________________________________________________ Mass of first ball is m1 = m mass of second ball is m2 = m /2 initial velocities of two balls u1 = -19.2 cm/s=- 0.192m/s u2 = 28.8 cm /s = 0.288 m/s substitute v1 value in equation (1) u1 - v2 + 0.48 = ( v2 - u2 ) /2 2u1 + u2 + 2*0.48 = 3 v2 v2 = 0.448 m/s substitute v2 value in equation (4) v1 = 0.448-0.48 = -0.032 m/s _______________________________________________________ Mass of first ball is m1 = m mass of second ball is m2 = m /2 initial velocities of two balls u1 = -19.2 cm/s=- 0.192m/s u2 = 28.8 cm /s = 0.288 m/s initial velocities of two balls u1 = -19.2 cm/s=- 0.192m/s u2 = 28.8 cm /s = 0.288 m/s substitute v1 value in equation (1) u1 - v2 + 0.48 = ( v2 - u2 ) /2 2u1 + u2 + 2*0.48 = 3 v2 v2 = 0.448 m/s substitute v2 value in equation (4) v1 = 0.448-0.48 = -0.032 m/s 2u1 + u2 + 2*0.48 = 3 v2 v2 = 0.448 m/s substitute v2 value in equation (4) v1 = 0.448-0.48 = -0.032 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.