A coaxial cable has an inner conducting wire carrying current Ii = 5.0 A and an
ID: 2018350 • Letter: A
Question
A coaxial cable has an inner conducting wire carrying current Ii = 5.0 A and an outer conducting layer carrying current Io = 10.0 A as shown below. The inner cable has a radius of 0.5 cm and the outer conducting layer has a radius of 1.0 cm. There is air in between the two conductors.
a) Using Ampere’s Law, determine the magnitude and direction of the magnetic field at a distance of 0.6 cm from the center.
b) Using Ampere’s Law, determine the magnitude and direction of the magnetic field at a distance of 1.2 cm from the center?
Explanation / Answer
(a) the magnetic field B = 0I / 2r Here r = 0.006 m I = current enclosed = 0.5A B = ( 4*10-7 H /m) ( 5 A) / (2 (0.006m = 1.67*10-4 T Direction is anticlock wise direction (b) the magnetic field B = 0I / 2r Here r = 0.012 m I = current enclosed = ( 10 A - 5A) = 5A B = ( 4*10-7 H /m) ( 0.5A) / (2 (0.012) = 0.833 *10-4T Direction is anticlock wise direction Here r = 0.012 m I = current enclosed = ( 10 A - 5A) = 5A B = ( 4*10-7 H /m) ( 0.5A) / (2 (0.012) = 0.833 *10-4T Direction is anticlock wise directionRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.