A horizontal wire is hung from the ceiling of a room by two massless strings. Th
ID: 2016456 • Letter: A
Question
A horizontal wire is hung from the ceiling of a room by two massless strings. The wire has a length of 0.18 m and a mass of 0.005 kg. A uniform magnetic field of magnitude 0.075 T is directed from the ceiling to the floor. When a current of I = 39 A exists in the wire, the wire swings upward and, at equilibrium, makes an angle f with respect to the vertical, as the drawing shows.The answer are given below but i am not able to get them. Can anyone show me how i can get the calculations?
(a) f = 84.677550841031 degrees
(b) T = 0.264389935748 N
Explanation / Answer
when equilibrium : F(B)/P =tan
F(B)=I.B.L =39*0.075*0.18 =0.5265 N
P= mg=0.005*9.8=0.049 N
=> tan = 10.744 => =84.683o
we have : P=2T.cos => the tension :T= P/(2cos)= 0.2643 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.