Sources A and B emit long-range radio waves of wavelength 450 m, with the phase
ID: 2015335 • Letter: S
Question
Sources A and B emit long-range radio waves of wavelength 450 m, with the phase of the emission from A ahead of that from source B by 90°. The distance rA from A to a detector is greater than the corresponding distance rB from B by 87 m. What is the magnitude of the phase difference at the detector in rad?I dont know what im doing wrong?
I take x/?=phase difference /360 degrees
so the corresponding phase difference= 360*87/450 = 69.6 degree
hence the phase difference at the detector= 90+69.6 =159.6 degree.
then converting to rad, 159.6 (pi/180 deg) = 2.7855 rad but wiley keeps saying that this answer is wrong? please help.
Explanation / Answer
Given that wave length of the waves is =450m intial phase difference is0.5 the path difference between the waves is 87 m so the phase difference is =2/(path difference) =2/450(87) =0.386 so the over all phase difference is 0.886 radRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.