The cornea of the eye has a radius of curvature of approximately 0.500 cm, and t
ID: 2015100 • Letter: T
Question
The cornea of the eye has a radius of curvature of approximately 0.500 cm, and the aqueous humor behind it has an index of refraction of 1.35. The thickness of the cornea itself is small enough that we shall neglect it. The depth of a typical human eye is around 2.41 cm.A)What would have to be the radius of curvature of the cornea so that it alone would focus the image of a distant mountain on the retina, which is at the back of the eye opposite the cornea? (Note: The eye is acting like a spherical surface not a thin lens.) R = ? cm
B)If the cornea focused the mountain correctly on the retina as described in part A, where would it focus the text from a computer screen if that screen were 26.6 in front of the eye? i = ? cm
C)Given that the cornea has a radius of curvature of about 0.450 , where does it actually focus the mountain? i = ? cm
Explanation / Answer
The cornea of the eye has a radius of curvature is R_1 = 0.500cm aqueous humor behind it has an index of refraction of n = 1.35 The depth of a typical human eye is around R_2 = 2.41 cm. From lens maker formula n_1 / d_0 + n_2 / d_i = n_2 - n_1 / R 1 / + 1.35 / 2.41 cm = ( 1.35 - 1) / R Radius of curvature R = 0.624 cm b) From lens makers formula n_1 / d_0 + n_2 / d_i = n_2 - n_1 / R 1/ 26.6 cm + 1.35 / d_i = 1.35 - 1 / 0.624 cm image distance is d_i = 2.58 cm image is focussed behind retina c ) radius of curvature is R = 0.450cmn_1 / d_0 + n_2 / d_i = n_2 - n_1 / R 1/ 26.6 cm + 1.35 / d_i = 1.35 - 1 / 0.450cm d_i = 1.82 cm image forms in front of retina 1/ 26.6 cm + 1.35 / d_i = 1.35 - 1 / 0.450cm d_i = 1.82 cm image forms in front of retina
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.