The cornea of the eye has a radius of curvature of approximately 0.500cm , and t
ID: 1390626 • Letter: T
Question
The cornea of the eye has a radius of curvature of approximately 0.500cm , and the aqueous humor behind it has an index of refraction of 1.35. The thickness of the cornea itself is small enough that we shall neglect it. The depth of a typical human eye is around 2.31cm
I got A and B but for some reason numbers are not working for C
A) What would have to be the radius of curvature of the cornea so that it alone would focus the image of a distant mountain on the retina, which is at the back of the eye opposite the cornea?
Answer: .599 cm
B)If the cornea focused the mountain correctly on the retina as described in part A, where would it focus the text from a computer screen if that screen were 26.4cm in front of the eye?
Answer: 2.47 cm
C)Given that the cornea has a radius of curvature of about 0.480cm , where does it actually focus the mountain?
Explanation / Answer
The lens makers foumula is
n1 / p+ n2 / q = n2 - n1 / R
1/ 26.4 cm + 1.35/q = 1.35 - 1/ 0.480 cm
q = 1.95 cm
1/ 26.6 cm + 1.35 / d_i = 1.35 - 1 / 0.450cm
d_i = 1.82 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.