A piece of metal with a mass of 1.50 kilograms, specific heat of 200 J?/?kg?/?C°
ID: 2014740 • Letter: A
Question
A piece of metal with a mass of 1.50 kilograms, specific heat of 200 J?/?kg?/?C°, and initial temperature of 100° C is dropped into an insulated jar that contains liquid with a mass of 3.00 kilograms, specific heat of 1,000 J?/?kg?•?C°, and initial temperature of 0° C. The piece of metal is removed after 5 seconds, at which time its temperature is 20° C. Neglect any effects of heat transfer to the air or to the insulated jar. The temperature of the liquid after the metal is removed is0° C
4° C
8° C
10° C
20° C
Explanation / Answer
Using formula: Q=mct
Initial energy of metal= 1.5x200x100 J = 30,000J
Final energy of metal= 1.5x200x20 = 6,000J
Let be temperature of liquid as the metal is removed
Lost of energy of metal = Gained in energy of liquid
(30,000 - 6,000)J =3.00x1000x(-0)
Therefore, = 8 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.