A piece of metal with a mass of 1.2 kg, specific heat of 200 J/kg C, and initial
ID: 1982901 • Letter: A
Question
A piece of metal with a mass of 1.2 kg, specific heat of 200 J/kg C, and initial temperature of 100 C is dropped into an insulated jar that contains liquid with a mass of 3.3 kg, specific heat of 1000 J/kg C, and initial temperature of 0 C. The piece of metal is removed after 4 s, at which time its temperature is 20 C.Find the temperature of the liquid after the metal is removed. Neglect any effects of heat transfer to the air or to the insulated jar.
a)Answer in units of C.
b)Find the average rate at which heat is transferred while the piece of metal is in the liquid.
Answer in units of J/s.
Explanation / Answer
a) heat lost by the piece of metal or heat transferred to the liquid=mass of metal*specific heat capacity of metal*drop in temperature=1.2*200*(100-20)=19200J
By principle of calorimetry,
Heat gained by the liquid=heat lost by metallic piece=mass of liquid*specific heat capacity of liquid*(T-0)=3.3*1000*T=19200
T=5.818 C=temperature of liquid
b) rate of heat transferred=heat transferred/time taken=19200/4=4800J/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.