A piece of ice at 0.0 degrees C weighing 2.50 g is placed in a 5.00 L container
ID: 478419 • Letter: A
Question
A piece of ice at 0.0 degrees C weighing 2.50 g is placed in a 5.00 L container filled with water vapor at 125.0 degrees C and a total pressure of 500.0 torr. The system is allowed to come to equilibrium. At equilibrium, what is the temperature, and how many grams of water are present in each phase? Neglect the effect of pressure on the boiling point of water.
Data for water: Delta H fusion= 333 J/g, Delta H vap= 2256 J/g, Specific Heat: solid= 2.06 J/K g, liquid= 4.184 J/K g, gas= 2.10 J/K g
Find: Final Temp., g(ice), g(liq), g(vap)
Explanation / Answer
find number of moles of water vapor
PV = nRT {P = 500.0 torr = 0.658 atm, R = 0.082 L atm / K mol , V = 5.0 L, T = 398 K}
n = PV / RT = { (0.658 atm x 5.0 L) / (0.082 x 398 K) } = 0.1 mole = (0.1 x 18 g/mol) = 1.8 g
q = m Cp T
m1 Cp T = m2 Cp T ( Cp = specific heat capacity)
2.50 g x 2.06 J/K g x (T + 273 K) = 1.8 g x 2.10 J/K g x ( 398 K - T)
5.15 ( T - 273 K) = 3.78 (398 K - T)
5.15 T - 1405.95 = 1504.44 - 3.78 T
T = 325.911 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.