A pickup truck has a width of 79.3 in. If it is traveling north at 40 m/s throug
ID: 1643214 • Letter: A
Question
A pickup truck has a width of 79.3 in. If it is traveling north at 40 m/s through a magnetic field with vertical component of 31 T, what magnitude emf is induced between the driver and passenger sides of the truck?
_____ mV
=====================
A 2.05 m length of wire is held in an east–west direction and moves horizontally to the north with a speed of 14.7 m/s. The vertical component of Earth's magnetic field in this region is 40.0 T directed downward. Calculate the induced emf between the ends of the wire and determine which end is positive.
magnitude _______ mV positive end ---Select--- (east end , neither , west end , both)Explanation / Answer
Question 1) induced emf is given by the formula
e = B*v*l
Given l = 79.3 inches = 2.014 m
B = 31*10^-6 T
v = 40 m/s
So , e = 31*10^-6*40*2.014 = 2.5*10^-3 V
e = 2.5 mV
Therefore , magnitude of emf = 2.5 mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.