The radius of the coil is 0.02 m, and the coil has 11 turns. At a particular ins
ID: 2014175 • Letter: T
Question
The radius of the coil is 0.02 m, and the coil has 11 turns. At a particular instant I = 4 amperes, v = 3 meters per second, and the distance from the wire to the center of the coil x = 0.16 m.
(a) What is the magnitude of the rate of change of the magnetic field inside the coil? You will need to calculate this algebraically before you can get a number. Write an expression for the magnetic field due to the wire at the location of the coil. Use the approximate formula, since the wire is very long. Remember the chain rule, and remember that v = dx/dt.
dB/dt = T/s
(b) What is the magnitude of the voltmeter reading? Remember that this includes all 11 turns of the coil.
volts
Explanation / Answer
Given that radius of the coil is r = 0.02m Number of turns in the coil is N = 11 current in the coil is I = 4.0A velocity is v = 3 m/s distancefrom the wire to the center of the coil is x = 0.16m dB / dt = B v / x B = 2(_0 N i / )4x = 2 * 4*10^-7 * 11 * 4.0A / 4*0.16m = 5.0*10^-6 T dB / dt = 5.0*10^-6 * 3.0m/s / 0.16m = 9.3*10^-5 T /s b ) voltmeter reading is V = n A dB / dt = 11* ( 0.02)^2 * 9.3*10^-5 T/s = 1.28*10^-6 VRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.