The radius of a black hole is the distance from the black hole\'s center at whic
ID: 2155331 • Letter: T
Question
The radius of a black hole is the distance from the black hole's center at which the escape speed is the speed of light.(a) What is the radius of a black hole with a mass three times that of the Sun? (The mass of the Sun is 1.9891 1030 kg.)
(b) At what radius from the center of the black hole in part (a) would the orbital speed be equal to the speed of light?
(c) What is the radius of a black hole with the same mass as that of the Earth (The mass of the Earth is 5.9742 1024 kg.)?
*** please help
Explanation / Answer
a)rsh = (2.95)*(M/MSun) = 2.95 * 3 = 8.85KM
b)At this radius, 8.85KM
c)rsh = (2.95)*(M/MSun) = 2.95 * (5.9742/1.9891) * 10-6 = 0.00886 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.