The radar system at an airport broadcasts 11 Ghz microwaves with 150 kW of power
ID: 1692415 • Letter: T
Question
The radar system at an airport broadcasts 11 Ghz microwaves with 150 kW of power. An approaching airplane with a 35 m^2 cross section is 33 km away. Assume that the radar broadcasts uniformly in all directions and that the airplane scatters microwaves uniformly in all directions. what is the electric field strength of the microwave signal received back at the airport 220 µs later? The radar system at an airport broadcasts 11 Ghz microwaves with 150 kW of power. An approaching airplane with a 35 m^2 cross section is 33 km away. Assume that the radar broadcasts uniformly in all directions and that the airplane scatters microwaves uniformly in all directions. what is the electric field strength of the microwave signal received back at the airport 220 µs later?Explanation / Answer
The intensity at the air plane is I = P / 4 p r ^2 = 150 k W / 4 p * ( 33 * 10^3 m ) ^2 = 1.09 *10^-5 W / m ^2 The air plane then acts as a source of a microwave P = I A = 1.09 *10^-5 W / m ^2 * 35 m ^2 = 38.3 *10^-5 W The intensity of reflected beam at radar air port is I = P / 4 p r ^2 = c e_0 E_0^2 / 2 E_0 = v 2 P / 4 p e_0 c r^2 = v 2 * 38.3 *10^-5 W / 4 p * 8.85 *10^-12 * 3* 10^8 m/s * ( 33 km )^2 = 4.59 * 10^ -6 V /mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.