An oxygen atom at a particular site within a DNA molecule can be made to execute
ID: 2013414 • Letter: A
Question
An oxygen atom at a particular site within a DNA molecule can be made to execute simple harmonic motion when illuminated by infrared light. The oxygen atom is bound with a spring-like chemical bond to a phosphorus atom, which is rigidly attched to the DNA backbone. The oscillation of the oxygen atom occurs with frequency f = 3.7 x 1013 Hz. If the oxygen atom at this site is chemically replaced with a sulfur atom, the spring constant of the bond is unchanged (sulfur is just below oxygen in the Periodic Table). Predict the frequency for a DNA molecule after the sulfur substitution.
Explanation / Answer
f=1/(2)*(k/m)
We know the frequency=3.7*10^13
K is our unkown but remains the same for both atoms.
We know the atomic mass of Oxygen is 15.99 or about 16. Using a conversion factor we can covert amu's to kg: 1 amu=1.660538782 × 10^27
so 16.00*1.660538782 × 10^27=2.65686205*10^-26kg
Now use the formula to solve for your spring constant k.
f=1/(2)*(k/m)
3.7*10^13=1/(2)*(k/2.65686205*10^-26) first get rid of the 1/(2)
2.324778564=)(k/2.65686205*10^-26) square both sides
5.404595369e28=k/2.65686205*10^-26 multiply 2.65686205*10^-26 to both sides
k=1435.926433
Now we can use this sprink constant to work backwards with the new mass of the sulphur atom which is:
32.065amu*1.660538782 × 10^27=5.3245176*10^-26kg
f=1/(2)*(k/m)
f=1/(2)*(1435.926433/5.3245176*10^-26)
f=2.613641957*10^13 Hz
Hope this helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.