A Gaussian surface in the shape of a right circular cylinder with end caps has a
ID: 2012753 • Letter: A
Question
A Gaussian surface in the shape of a right circular cylinder with end caps has a radius of 17.6 cm and a length of 114 cm. Through one end there is an inward magnetic flux of 25.2 µWb. At the other end there is a uniform magnetic field of 1.92 mT, normal to the surface and directed outward. What is the magnitude of the net magnetic flux through the curved surface?ANSWER SO FAR:
Given :
Length ( L ) = 114 cm
Radius (r ) = 17.6 cm
f1 = 25.2 µWb
B = 1.92 mT
Magnetic flux f2 = p r2B = p ( 17.6)2 * 1.92 = 1868.42
Net flux is :
f = - f1 - f2 = -25.2 - [ 1868.42 ]
= -25.2 - [ 1868.42 ]
= - 1893.62 µWb (THIS VALUE IS WRONG ALTHOUGH THE UNITS ARE CORRECT - I DONT KNOW WHERE I WENT WRONG)
Explanation / Answer
Length L = 114 cm = 1.14 m Radius R = 17.6 cm = 0.176 m f1 = 25.2 Wb B = 1.92 mT = 1.92*10^-3 T Magnetic flux f2 = R^2 B = (0.176 m)^2 (1.92*10^-3 T) = 186.84 Wb Net flux f = - f1 - f2 = - 25.2 Wb - 186.84 Wb = - 212.04 Wb You forget to convert radius into SI units. You forget to convert radius into SI units.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.