A Futuristic design for a car is to have a large disk-like flywheelwithin the ca
ID: 1679621 • Letter: A
Question
A Futuristic design for a car is to have a large disk-like flywheelwithin the car storing kinetic energy. The flywheel has mass 370 kg with a radius of0.50 m and can rotate up to 520 rev/s. Assuming all of this stored kinetic energy could betransferred to the linear velocity of the 2800 kg car, find the maximum attainable speed of the car. energy. The flywheel has mass 370 kg with a radius of0.50 m and can rotate up to 520 rev/s. Assuming all of this stored kinetic energy could betransferred to the linear velocity of the 2800 kg car, find the maximum attainable speed of the car.Explanation / Answer
Mass of wheel m = 370 kg
Radius r= 0.5 m
Angular speed w = 520 rev / s
= 520 * 2(pi) rad /s
= 3267.25 rad/ s
Kinetic energy of the wheel K = ( 1/ 2) I w^2
Where I = moment of inertia of the wheel = ( 1/ 2) mr ^2
= 46.25 kg m^ 2
Plug the values we get K = 246.85 * 10 ^ 6 J
This is equal to kinetic energy of the car
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.