Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose you are listening to the WKAR FM radio station on a car radio. The carri

ID: 2012150 • Letter: S

Question

Suppose you are listening to the WKAR FM radio station on a car radio. The carrier frequency of the transmission is 90.5 MHz. Assume the RMS electric field of the wave at your location is 10-3 V/m.
In the calculations,
(A) Calculate the mean Poynting vector at your location.
(B) Calculate the mean energy flux, in W/m2.
(C) Calculate the amplitude of oscillation of the magnetic field.
(D) Calculate the amplitude of oscillation of the electric field.
(E) Calculate the wavelength of the carrier wave.
show your work!!!!!

Explanation / Answer

Given that the carrier frequency f = 90.5 M Hz    Rms electric field of the wave is E_rms = 10^-3 V /m a ) Mean poynting vector is S =( 1/ _0 ) (EB )            Electric field magnitude is E_m = E_rms * 2                                                              = 10^-3 V /m * 2                                                             = 0.014 V /m magnetic field is B_m = E_m / c                                        = 0.014 V /m / 3.0*10^8 m/s                                       = 4.71*10^-11 T      S = 1/ 4*10^-7 * 0.014 V /m * 4.71*10^-11 T           = 5.25*10^-7 W / m^2 b ) S_mean energy is S_mean = B_m * E_m / 2                                                  = 4.71*10^-11 T   * 0.014 V /m /2                                                 = 0.03*10^-11 W / m^2 c ) Amplitude of oscillation of magnetic field is                  Electric field magnitude is E_m = E_rms * 2                                                              = 10^-3 V /m * 2                                                             = 0.014 V /m magnetic field is B_m = E_m / c                                        = 0.014 V /m / 3.0*10^8 m/s                                       = 4.71*10^-11 T                                                              = 10^-3 V /m * 2                                                             = 0.014 V /m magnetic field is B_m = E_m / c                                        = 0.014 V /m / 3.0*10^8 m/s                                       = 4.71*10^-11 T d ) Amplitude of oscillation of electric field is                           E_m = E_rms * 2                                                              = 10^-3 V /m * 2                                                             = 0.014 V /m                                                              = 10^-3 V /m * 2                                                             = 0.014 V /m e ) wavelength of the carrier wave is = c / f                                                            = 3.00*10^8 m/s / 90.5 *10^6 Hz                                                           = 3.31m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote