A flight attendant pulls her 70.0 N flight bag a distance of 255 m along a level
ID: 2009071 • Letter: A
Question
A flight attendant pulls her 70.0 N flight bag a distance of 255 m along a level airport floor at a constant speed. The force she exerts is 38.0 N at an angle of 52.0° above the horizontal.
Find the work done by the force of friction on the flight bag.
Find the coefficient of kinetic friction between the flight bag and the floor.
Explanation / Answer
A) As the speed is constant, force of friction is the horizontal component of the applied force. => work done by the frictional force W( fr) = - F cos.s = -38 cos 52° * 255 =- 5965.7 J B) If R = normal reaction from the floor, then R = mg - 38 sin 52° = 70 - 29.9 = 40.05N Frictioanl force = 38 cos 52° = 40.05 => = 38 cos 52° / 40.05 = 0.58.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.