You stand on a spherical asteroid of uniform density whose mass is 2.51016 kg an
ID: 2005157 • Letter: Y
Question
You stand on a spherical asteroid of uniform density whose mass is 2.51016 kg and whose radius is 11 km (11103 m). These are typical values for small asteroids, although some asteroids have been found to have much lower average density and are thought to be loose agglomerations of shattered rocks. You want to figure out how fast you have to throw the rock so that it never comes back to the asteroid and ends up traveling at a speed of 4 m/s when it is very far away.The question is how fast do you have to throw the rock so that it never comes back to the asteroid and ends up traveling at a speed of 4 m/s when it is very far away? (Note the launch speed is relative to you.
Explanation / Answer
The radius of the asteroid is R = 11000 m
Mass of the asteroid is M = 2.5*1016 kg
The velocity of the object at farthest distnace is vf = 4 m/s
At the farthest point, the gravitational potential is zero.
Let v be the projected speed of the object on the asteroid
The gravitational potential at the surface is U = -GM/R
Let m be the mass of the stone, then
The potential energy of the stone is Ui = -GMm/R
The potential energy at the farthest point is Uf = 0
The kinetic energy of the stone at surface is Ki = 0.5mv2
The kinetic energy of the stone at farthest point is Kf = 0.5mvf2
Therefore according to the conservation of energy
-GMm/R = 0.5mvf2 - 0.5mv2
-(6.67*10-11 Nm2/kg2)(2.5*1016 kg)/(11000 m) = 0.5(4 m/s)2 - 0.5(v2)
v = 17.865 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.