You stand on the surface of the Earth. Your mass is m, and the mass of the Earth
ID: 1836875 • Letter: Y
Question
You stand on the surface of the Earth. Your mass is m, and the mass of the Earth is M. You jump upward, reaching a maximum height above the Earth. When you are at this height the magnitude of the force exerted on the Earth by you is Af'g/m. m^2 g/Xf. mg. Mg. To attend the professor's office hours, a Physics 2A student whose actual weight is 63 7 N is riding in an elevator to get to the 7th floor of Urey Hall. The elevator is accelerating upward at 1.20 m/s^2. What is the student's apparent weight?Explanation / Answer
Here,
6) as the jump height is very smaller than radius of earth
the gravitational force on the person will not change.
the correct answer is
d. M*g
7)
W = 637 N
a = 1.20 m/s^2
apparent weight = W/g * (g + a)
apparent weight = 637/9.8 * (9.8 + 1.20)
apparent weight = 715 N
the apparent weight is A) 715 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.