A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and oppo
ID: 2002079 • Letter: A
Question
A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and opposite electric charges, produces a uniform electric field in the region between them. In designing a cutting-edge device that will revolutionize the electronics industry, you set up such a pair of plates with a separation of 0.833 mm between them and charge them so that the direction of the electric field in their interior region is from plate A to plate B. Your idea requires that electrons, when released from rest at one of the plates, reach the other plate at the speed of 1.41% of the speed of light. (The speed of light is c = 3.00 × 108 m/s.) At which plate should the electrons be released? (A, B, Either, Cannot be determined) WHat must the strength of the electric field be?______N/C
Explanation / Answer
V= 1/2mv^2 /q
1/2 (9.11*10^-31) (0.0423*10^8)^2 / (1.6*10^-19)
V = 50.3 V
E =V/d
E =50.3/0.833*10^-3 = 60.4*10^3 N/C
2) The path would be B-A. If it goes against the negative -positive trajectory, the then work must be done by voltage.
E= V /d
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.