Two cannons are mounted as shown in the drawing and rigged to fire simultaneousl
ID: 2001538 • Letter: T
Question
Two cannons are mounted as shown in the drawing and rigged to fire simultaneously. They are used in a circus act in which two clowns serve as human cannonballs. The clowns are fired toward each other and collide at a height of 1.05 m above the muzzles of the cannons. Clown A is launched at theta_A = 72.0 degree angle, with a speed v_0A = 8.50 m/s. The horizontal separation between the clowns as they leave the cannons is d = 6.40 m. Find the launch speed v_0B and the launch angle theta_B (>45.0 degree) for clown B. magnitude m/s direction degreeExplanation / Answer
along vertical
for A
yA = 1.05 m
yA = voA*sin72*t - 0.5*g*t^2
1.05 = (8.5*sin72*t)-(0.5*9.8*t^2)
t = 1.51 s
for B
yB = voB*sintheta*t - 0.5*g*t^2
1.05 = voB*sinthetaB*1.51 - 0.5*9.8*1.51^2
voB*sintheta = 8.1
along horizantal
xA = voA*cos72*t
xB = voB*costhetaB*t
xA + xB = voA*cos72*t + voB*costhetaB*t
6.4 = (8.5*cos72*1.51) + (voB*costhetaB*1.51)
voB*costheta = 1.61
voB = sqrt(8.1^2+1.61^2) = 8.26 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.