Two cannons are mounted as shown in the drawing and rigged to fire simultaneousl
ID: 2001485 • Letter: T
Question
Two cannons are mounted as shown in the drawing and rigged to fire simultaneously. They are used in a circus act in which two clowns serve as human cannonballs. The clowns are fired toward each other and collide at a height of 1.05 m above the muzzles of the cannons. Clown A is launched at A = 80.0° angle, with a speed v0A = 9.50 m /s. The horizontal separation between the clowns as they leave the cannons is d = 5.80 m. Find the launch speed v0B and the launch angle B (>45.0°) for clown B. Ask for the magnitude (? m/s) and direction( ?degree)
Explanation / Answer
The time it takes for the collision to occur is the time it takes either clown to reach an altitude of 1.05 m Since you are given data for clown A,
yA = v0Ay*t - 0.5*g*t²
v0Ay = v0A*sinA so
yA = v0A*sinA*t - 0.5*g*t²
4.9*t² - 9.5*sin80º*t + 1.05 = 0
4.9*t² - 9.36*t + 1.05 = 0
t = 1.79 s
The vertical trajectory for B is
yB = v0by*t - 0.5*g*t²
v0By = v0B*sinB
yB =v0B*sinB*t - 0.5*g*t²
1.05 = v0B*sinB*2.02 - 15.7
v0B*sinB = 16.75/1.79=9.35
In the horizontal direction
v0Ax*t + v0Bx*t = d
v0A*cosA + v0B*cosB = d/t
9.5*cos80º + v0B*cosB = 5.8/1.79
1.65 + v0B*cosB = 3.18 =3.24
v0B*cosB = 1.59 also from above
v0B*sinB = 9.35
Divide the two eqs
tanB = 5.88 = 24.40º
v0B = 1.59/(cos24.40º) = 0.037 m/s
there may be calculation mistake but concept is absolutely right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.