Two cannons are mounted as shown in the drawing and rigged to fire simultaneousl
ID: 2167893 • Letter: T
Question
Two cannons are mounted as shown in the drawing and rigged to fire simultaneously. They are used in a circus act in which two clowns serve as human cannonballs. The clowns are fired toward each other and collide at a height of1.05m above the muzzles of the cannons. Clown A is launched at?A=72.0
Explanation / Answer
let 2 clowns meet after time t at position [x, 1.05] and [6.40 -x, 1.05] angle of projection of 2nd is (- p) x = 9.5 cos 72 *t 6.40 - x = v0b cos ( -p) *t = v0b cos p *t adding v0b cos p = [6.40 - 9.5 cos 72 * t] / t ----------- (1) -------------------- 1.05 = 9.5 sin 72 *t - 0.5 gt^2 1.05 = - vob sin p *t - 0.5 gt^2 -------------------------------- vob sin p = - 9.5 sin 72 = - 9.04 ------------- (2) ===================== solving 1.05 = 9.5 sin 72 *t - 4.9t^2 4.9 t^2 - 9.04 t + 1.05 = 0 t = 1.72 or t = 0.13 (1) gives v0b cos p = 0.78 or v0b cos p = 46.29 ------------- (3) two possibilities > whether collision took place when first was rising or falling at 1.05 m ---------------- from (1) & (2) squaring/adding vob^2 = 9.04^2 + 0.78^2 >>> vob = 9.07 m/s or vob^2 = 9.04^2 + 436.29^2 >>> vob = 47.16 m/s --------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.